Chceme se s vámi v tomto krátkém článku podělit o nečekanou zkušenost s velikostí souborů při 3D skenování.
Zcela nečekaně jsme objevili další výhodu ručního skeneru pracujícího na dnešní dobu s malým počtem bodů snímaných za vteřinu a skenujícího bez obarvení bodů. Se vzniklým mračnem bodů lze pracovat i na „normálním“ počítači a výsledek lze poslat například přes Úschovnu. Nové skenery dokážou sejmout milion bodů každou vteřinu, ale práce s tím je potom náročná na čas, techniku i software. A zkuste někam poslat mračno veliké 50 GB! Dojdete k tomu, že nejjistější cesta je externí disk a rychlý posel.
O dalších výhodách mobilního ručního 3D skeneru oproti statickém skeneru jsme již psali zde.
Mobilní skener umístěný na teleskopické tyči lze pěkně použít pro zaměření stavu historických krovů. Skener se dostane i do obtížně přístupných horních částí krovu a přinese věrný obraz stavu konstrukce, a to včetně deformací. Nevadí přitom obvyklé pavučiny stínící laserový paprsek ani nižší přesnost skenu (3 cm šum na povrchu). Porovnali jsme zaměření krovu, které…
Od listopadu 2020 můžeme využívat moderní statický skener Trimble, který umožní dělat barevná a velmi přesná mračna bodů. Je neuvěřitelné, jak rychle se skenovací technika v posledních letech vyvíjí a jak pohodlnou práci v terénu i při zpracování nové skenery nabízejí. S kombinací dvou moderních statických (terestrických) skenerů Trimble a osvědčeného ručního skeneru Geoslam můžeme…
V jednom z předchozích článků Porovnání přesnosti zaměření stavby a interiéru různými metodami jsem rozebíral jednotlivé výhody a nevýhody moderních i klasických postupů při zaměřování staveb a interiérů. Dnešním textem na toto téma ještě navážu a možná v budoucnu vznikne i celý seriál těchto blogově laděných článků. Tato problematika je totiž nesmírně fascinující a málokdo…
Poslední dobou děláme hodně nabídek a je mnoho takových, kdy zákazník ani neodpoví ano–ne. Je to kvůli ceně, která v jeho očích překročila jakousi kritickou hranici? Možná. Ovšem nejde dělat zázraky a i geodetické zaměření na základě 3D skenování něco stojí. Spolehlivý automat neexistuje. Zpracování 2D výkresu trvá dobu závislou na složitosti objektu, požadavcích objednatele…
Ono to z ručního měření délek při pečlivém provedení docela sedí – jen se nepozná, kde jsou možná kritická místa. Na obrázcích je výsledek jedné naší zkoušky – kolega projektant zaměřil krov kostela klasicky laserovým pásmem a výsledek vypadal velmi pěkně. Po čase jsme se do stejného krovu dostali i s ručním scannerem a zaměřili…
Před měsícem kolega projektant zaměřoval venkovské stavení – bývalou pilu. Dělal to běžným způsobem s laserovým pásmem, tužkou a blokem. Potom investor ještě nechal dům naskenovat a neřekl, že už zaměření má. Ideální příležitost obě zaměření porovnat. Porovnání je vidět v připojených snímcích – černě je vektorová kresba projektanta vzniklá ze zaměření laserovým pásmem, barevně…