3D skenování interiérů

Rychle a přesně získané rozměry (interiérů budov, podzemí, sklepů, fasád)

V ČR neobvyklou technologií ručního mobilního skenování rychle získáme přesné rozměry prostoru

Jak 3D skenování staveb a interiérů probíhá?

Vlastníme ruční 3D skener s dosahem cca 20 metrů a s přesností (šumem) bodů cca 3 centimetry. Ručním skenerem lze snadno a rychle projít celý objekt, který je třeba změřit. Potřebujeme pouze přístup do všech místností. V místnostech se přitom může pracovat, může tam být nábytek, nevadí tma. Skener je velmi kompaktní, takže jej lze umístit i do malých šachet a nepřístupných prostorů (stropní podhledy, skoro zazděné sklepy, složité konstrukce krovů…). Skenování většího rodinného domu nebo středního kancelářského objektu trvá přibližně 45-60 minut. Rozsáhlejší objekty je lepší skládat z více nezávislých skenů. Když je zakázka pro ruční skener nevhodná, naskenujeme ji statickým skenerem ve spolupráci s PROGEO Jihlava případně s dalšími partnery, pokud to rozsah a povaha zakázky bude vyžadovat.

Výsledkem je 3D mračno bodů a 2D rastry řezů v libovolných rovinách (vodorovné i svislé). Toto mračno se dá rozdělit na kvádry libovolné polohy, šířky i tloušťky a z těch pak udělat 2D rastry (TIF, PNG). Rastry jsou připojené k souborům DWG nebo DGN. Šum mračna je 2–3 cm, přesnost usazení do souřadnic JTSK je daná geodetickým ověřením a je v běžné III. třídě přesnosti.

Dalším krokem je vektorizace na podkladě 2D rastrů a doplnění informací obvykle udávaných ve stavebním zaměření – rozměry a poloha stavebních otvorů pomocí kót, výšky podlah, kleneb a stropů, popisy místností. Obvykle připravujeme dispoziční výkresy pro každé patro, minimálně dva svislé řezy a pohledy na objekt zvenku. Takto vytvořené materiály lze odevzdat jako 2D soubory pro Autocad, což je vstup pro práci většiny klasických projektantů.

Kdo jsou našimi typickými klienty?

Projektanti nebo vlastníci, kteří nemají čas či vybavení si dům pro účely rekonstrukce změřit a nakreslit sami.

Geodeti, kteří zaměřují okolí objektu a potřebují měřit i vevnitř, ale nemají na tuto práci potřebné přístroje.

Archeologové, kteří potřebují přesnou polohu objektů v jámě vykopávek nebo přesné prostorové rozměry mnohdy komplikovaných objektů (krov zvonice, základy v podzemí…).

Stavební firmy nebo projektanti, kteří musí kvůli dotacím přesně spočítat plochy omítek na fasádách (barokní kostely s eliptickými oblouky, římsami a pilastry).

Správci podzemí, kteří potřebují zjistit pod čím přesně jejich objekt leží.

Stavebníci, kteří potřebují mít jistotu, že novou stavbou nenaruší podzemní prostory.

Naše další služby

Kromě 3D skenování interiérů se také zaměřujeme na skenování otevřených prostor a výpočet kubatur zeminy. Rovněž spravujeme polohopisná data technických map měst a obcí v okrese Jihlava a data získaná z měření geodetů PROGEO, případně data dodaná obecními úřady od jiných geodetů. V roce 2024 se zabýváme konverzí dat původních zaměření do formátu JVF.

Mohlo by Vás dále zajímat:

Spárořez
12. 05. 2024

Po mnoha „klasických“ skenech budov jsme byli poptáni, zda bychom zvládli spárořez. Slyšeli jsme to slovo poprvé, ale o to větší výzva to byla. Spárořez je obkladačský plán, zákres jednotlivých dílů dlažby nebo obkladu a jejich vzájemné polohy. Velikost spár je přitom v milimetrech, dílů je mnoho a leží třeba i vysoko nad zemí. Zkoumali…

Co když porovnáme zaměření laserovým pásmem a skenování?
26. 06. 2023

Ono to z ručního měření délek při pečlivém provedení docela sedí – jen se nepozná, kde jsou možná kritická místa. Na obrázcích je výsledek jedné naší zkoušky – kolega projektant zaměřil krov kostela klasicky laserovým pásmem a výsledek vypadal velmi pěkně. Po čase jsme se do stejného krovu dostali i s ručním scannerem a zaměřili…

Skvělé barevné 3D skeny
8. 12. 2020

Od listopadu 2020 můžeme využívat moderní statický skener Trimble, který umožní dělat barevná a velmi přesná mračna bodů. Je neuvěřitelné, jak rychle se skenovací technika v posledních letech vyvíjí a jak pohodlnou práci v terénu i při zpracování nové skenery nabízejí. S kombinací dvou moderních statických (terestrických) skenerů Trimble a osvědčeného ručního skeneru Geoslam můžeme…

Ověření výšek podlaží
6. 11. 2022

Máme pro vás další zajímavou zkušenost z praxe 3D skenování. Při projektování objektu ubytovacího domu do zaměření vzniklého před několika lety měl projektant pochybnosti o přesnosti výšek v tenkrát geodeticky zaměřeném podkladu. Budova byla výškově složitá a na výškách záleželo. Jak se 3D skenování osvědčilo v této situaci? Celý objekt jsme za provozu během hodiny…

Zaměření technologických tras ve stísněných prostorách
2. 01. 2022

Ruční skener se ukázal být nenahraditelný při zjišťování vhodných tras pro nová vedení v podhledech nebo ve dvojitých podlahách. Prostory podhledů technologických velínů bývají částečně zaplněné staršími vedeními vzduchotechniky, elektro a MAR nebo požárním potrubím. Navíc často nelze podhledy v době projektové přípravy plně odkrýt, takže projektant pracuje „naslepo“ a velmi obtížně hledá prostor pro…

Skenování historického krovu
5. 09. 2023

Mobilní skener umístěný na teleskopické tyči lze pěkně použít pro zaměření stavu historických krovů. Skener se dostane i do obtížně přístupných horních částí krovu a přinese věrný obraz stavu konstrukce, a to včetně deformací. Nevadí přitom obvyklé pavučiny stínící laserový paprsek ani nižší přesnost skenu (3 cm šum na povrchu). Porovnali jsme zaměření krovu, které…

Další aktuality

Zpět