Výhody ručního mobilního 3D skeneru oproti statickému skeneru

Srovnání statického a ručního skeneru

Statický skener je přístroj při měření pevně stojící na stativu. Je přesnější, má větší dosah a obvykle umí snadno obarvit body podle skutečnosti. Ruční skener je malý lehký přístroj, který drží v ruce obsluha. Nebo může mít scanner připevněný na tyčce, aby se snadněji naskenovala místa vysoko nad obsluhou nebo v místech, kam obsluha nemůže vlézt.

Výhody statického skeneru:

Výhoda ručního mobilního skeneru:

Nejlépe se výhody ručního skeneru projeví ve dvou typech prostorů:

  1. V prostorech obsahujících mnoho konstrukčních prvků, například v krovech a podhledech.
  2. V budovách, kde je mnoho malých místností  – typicky v hotelech s mnoha pokoji, koupelnami a oddělenými toaletami.

V těchto typech prostorů by bylo potřeba přesnější statický scanner mnohokrát přestavovat, aby se zaměřila místa v zákrytech za blízkými konstrukcemi, a vždy udělat časově náročný plný 360 stupňový sken. Statický skener je také omezený výškou nad podlahou, takže nikdy nenaskenuje horní trámy krovu z horní strany. Čím je krov vyšší, tím méně prvků nahoře statický scanner zaznamená kvůli zákrytům. Oproti tomu ruční skener umístěný na teleskopické tyčce lze snadno vysunout do špice krovu a nasbírat body i tam. Podobné krovům jsou podhledy a dvojité podlahy v průmyslových objektech. Zde bývá navíc odkrytá jen část stropu nebo podlahy a přístup do měřeného prostoru je možný pouze omezeným počtem otvorů. Ruční skener je potom jediná možnost, jak data z nepřístupných míst efektivně získat.

V objektech s mnoha malými prostory je pro získání potřebného počtu naskenovaných bodů nutné postavit statický skener do každé místnosti. Ručním skenerem lze získat dostatečný počet bodů při pouze několikavteřinovém zaběhnutí do každé místnůstky. Který postup je rychlejší je zřejmé na první pohled.

Vyšší šum ručního skeneru v praxi znamená, že body zaměřené na objektech jsou rozptýleny okolo správné polohy v okolí 10 – 15 mm podle Gaussova rozdělení. Tento šum lze následným zpracováním eliminovat a při posuzování polohy linie v řezu objektem lze použít střed čáry řezu. Při srovnání s měřením geodeticky „na hranol“ nebo s měřením laserovým pásmem výsledek z ručního skeneru vychází mnohem lépe.

Reference 3D skenování Detail služby 3D skenování

Mohlo by Vás dále zajímat:

Další výhoda ručního mobilního 3D skeneru – malá datová velikost výstupů
14. 07. 2022

Chceme se s vámi v tomto krátkém článku podělit o nečekanou zkušenost s velikostí souborů při 3D skenování. Zcela nečekaně jsme objevili další výhodu ručního skeneru pracujícího na dnešní dobu s malým počtem bodů snímaných za vteřinu a skenujícího bez obarvení bodů. Se vzniklým mračnem bodů lze pracovat i na „normálním“ počítači a výsledek lze…

Volná kapacita pro 3D skenování
2. 04. 2019

Začátkem letošního roku se podařilo naskenovat a zakreslit dva celé rodinné domy a několik fasád. S provedeným stavebním zaměřením i s rychlostí jeho vypracování byli zákazníci spokojeni. Pokud máte zájem o rychlé podklady pro stavební projekty, teď zjara je vhodná doba pro objednávky. Také zbývá ještě pár týdnů, než olistění znemožní skenování parků a lesů….

Ověření výšek podlaží
6. 11. 2022

Máme pro vás další zajímavou zkušenost z praxe 3D skenování. Při projektování objektu ubytovacího domu do zaměření vzniklého před několika lety měl projektant pochybnosti o přesnosti výšek v tenkrát geodeticky zaměřeném podkladu. Budova byla výškově složitá a na výškách záleželo. Jak se 3D skenování osvědčilo v této situaci? Celý objekt jsme za provozu během hodiny…

Co když porovnáme zaměření laserovým pásmem a skenování?
26. 06. 2023

Ono to z ručního měření délek při pečlivém provedení docela sedí – jen se nepozná, kde jsou možná kritická místa. Na obrázcích je výsledek jedné naší zkoušky – kolega projektant zaměřil krov kostela klasicky laserovým pásmem a výsledek vypadal velmi pěkně. Po čase jsme se do stejného krovu dostali i s ručním scannerem a zaměřili…

Měření podlahové plochy
13. 03. 2023

Přesné a rychlé zaměření podlahových ploch je jedna ze základních úloh, pro které je určen ruční skener.  Je možné poměrně rychle projít celé objekty a skenovat za běžného provozu mezi lidmi a to i bez dostatečného osvětlení. Jediná podmínka je dostat se do všech místností. Proto, obzvláště v bytových domech s více nájemníky, obvykle skenujeme…

Zaměření technologických tras ve stísněných prostorách
2. 01. 2022

Ruční skener se ukázal být nenahraditelný při zjišťování vhodných tras pro nová vedení v podhledech nebo ve dvojitých podlahách. Prostory podhledů technologických velínů bývají částečně zaplněné staršími vedeními vzduchotechniky, elektro a MAR nebo požárním potrubím. Navíc často nelze podhledy v době projektové přípravy plně odkrýt, takže projektant pracuje „naslepo“ a velmi obtížně hledá prostor pro…

Další aktuality

Zpět