Ono to z ručního měření délek při pečlivém provedení docela sedí – jen se nepozná, kde jsou možná kritická místa. Na obrázcích je výsledek jedné naší zkoušky – kolega projektant zaměřil krov kostela klasicky laserovým pásmem a výsledek vypadal velmi pěkně. Po čase jsme se do stejného krovu dostali i s ručním scannerem a zaměřili jsme ho podruhé. Rozdíly jsou viditelné na obrázcích – vínovou barvou je původní laserové zaměření a šedě je scan.
Je patrné, že měřením jednotlivých délek nelze ani při veškeré snaze zachytit drobné nepravidelnosti, průhyby a posuny, které mohou signalizovat výjimečná místa konstrukce. Odborníci pak z takových nepravidelností poznají historii objektu nebo místa bývalých (a i budoucích) havárií. Scan jim poskytne dostatek přesných podkladů ve všech místech konstrukce. V tom je nenahraditelný ruční scanner, který lze na teleskopické tyči vyzvednout i do jinak těžko přístupných míst a skenovat s ním všechny strany trámů a všechny kouty.
Při kancelářském zpracování pak lze naskenované mračno bodů nařezat na 2D pláty a poskytnout například projektantům 2D zákres tak, jak jsou na to zvyklí z tradičních měřických postupů.
Tuto metodu lze využít i v nových stavbách pro porovnání skutečného provedení a projektu – hned je vidět i centimetrové odchylky, které mohou být důležité pro montáž technologie do postavených nebo opravených prostorů.
Porovnání zeleného projektu a fialového skutečného stavu v průmyslové hale:
Mobilní skener umístěný na teleskopické tyči lze pěkně použít pro zaměření stavu historických krovů. Skener se dostane i do obtížně přístupných horních částí krovu a přinese věrný obraz stavu konstrukce, a to včetně deformací. Nevadí přitom obvyklé pavučiny stínící laserový paprsek ani nižší přesnost skenu (3 cm šum na povrchu). Porovnali jsme zaměření krovu, které…
Statický skener je přístroj při měření pevně stojící na stativu. Je přesnější, má větší dosah a obvykle umí snadno obarvit body podle skutečnosti. Ruční skener je malý lehký přístroj, který drží v ruce obsluha. Nebo může mít scanner připevněný na tyčce, aby se snadněji naskenovala místa vysoko nad obsluhou nebo v místech, kam obsluha nemůže vlézt.
Po mnoha „klasických“ skenech budov jsme byli poptáni, zda bychom zvládli spárořez. Slyšeli jsme to slovo poprvé, ale o to větší výzva to byla. Spárořez je obkladačský plán, zákres jednotlivých dílů dlažby nebo obkladu a jejich vzájemné polohy. Velikost spár je přitom v milimetrech, dílů je mnoho a leží třeba i vysoko nad zemí. Zkoumali…
Od listopadu 2020 můžeme využívat moderní statický skener Trimble, který umožní dělat barevná a velmi přesná mračna bodů. Je neuvěřitelné, jak rychle se skenovací technika v posledních letech vyvíjí a jak pohodlnou práci v terénu i při zpracování nové skenery nabízejí. S kombinací dvou moderních statických (terestrických) skenerů Trimble a osvědčeného ručního skeneru Geoslam můžeme…
Přesné a rychlé zaměření podlahových ploch je jedna ze základních úloh, pro které je určen ruční skener. Je možné poměrně rychle projít celé objekty a skenovat za běžného provozu mezi lidmi a to i bez dostatečného osvětlení. Jediná podmínka je dostat se do všech místností. Proto, obzvláště v bytových domech s více nájemníky, obvykle skenujeme…
Začátkem letošního roku se podařilo naskenovat a zakreslit dva celé rodinné domy a několik fasád. S provedeným stavebním zaměřením i s rychlostí jeho vypracování byli zákazníci spokojeni. Pokud máte zájem o rychlé podklady pro stavební projekty, teď zjara je vhodná doba pro objednávky. Také zbývá ještě pár týdnů, než olistění znemožní skenování parků a lesů….