Údržba polohopisných dat a výškových bodů zaměření provedených v okrese Jihlava, převody starých zaměření do formátu JVF DMVS
Pro seznámení s polohopisem a výškami v lokalitě i pro projekční práci rychle poskytujeme data dřívějších zaměření, pokud v místě jsou. Využíváme především kvalitní zaměření od geodetů firmy PROGEO Jihlava. Ve spolupráci s nimi můžeme zajistit aktualizaci mapy v lokalitě.
Pro obecní úřady kompletujeme zaměření inženýrských sítí z různých podkladů od různých geodetů tak, aby vznikl jeden soubor (mapa) obsahující jedním způsobem provedené zákresy. To například znamená, že všechny domy jsou pak zakreslené jedním druhem čáry, jednou barvou a tloušťkou. Stejně tak silnice, chodníky, ploty, stromy apod. A stejným způsobem lze sjednotit zaměření vodovodů, kanalizací i osvětlení. Součástí naší práce je i topologické vyčištění od duplicitních čar a kontrola na návaznost linií a uzavřenost ploch, což potřebují GIS systémy. Kromě 2D kresby s daty umíme provádět pokročilé konverze z/do neobvyklých datových formátů nebo zvedání do 3D.
Taková data zaměření pak lze přidat k datům na geoportálu nebo je využít pro prohlížeč na kancelářském počítači.
Výsledek sice nikdy nebude zcela odpovídat skutečnosti, protože terén se výstavbou stále mění a mapování, z něhož při práci vycházíme, proběhlo například před dvaceti lety. Vznikne tak ale relativně přesný základ, který je levnější než nové geodetické měření, a který lze použít pro studie (první stupně projektů) nebo pro prezentaci na webu. V určitých případech lze podle těchto dat rovnou projektovat.
Pro tato města zpracováváme data zaměření všech geodetů, kteří na území měst pracují. Města nám pošlou zaměření získaná po ukončení staveb a my je převádíme do celkové mapy v jednotném datovém modelu. Tato data lze pak využít pro dodavatele elektřiny, plynu, pro vodohospodáře, pro prezentace nebo projekty.
Kromě správy polohopisných dat technických map ve městech a obcích v okrese Jihlava se zabýváme jejich konverzí do formátu JVF, dále pak skenováním otevřených prostor a rovněž 3D skenováním interiérů.
Po mnoha „klasických“ skenech budov jsme byli poptáni, zda bychom zvládli spárořez. Slyšeli jsme to slovo poprvé, ale o to větší výzva to byla. Spárořez je obkladačský plán, zákres jednotlivých dílů dlažby nebo obkladu a jejich vzájemné polohy. Velikost spár je přitom v milimetrech, dílů je mnoho a leží třeba i vysoko nad zemí. Zkoumali…
Od listopadu 2020 můžeme využívat moderní statický skener Trimble, který umožní dělat barevná a velmi přesná mračna bodů. Je neuvěřitelné, jak rychle se skenovací technika v posledních letech vyvíjí a jak pohodlnou práci v terénu i při zpracování nové skenery nabízejí. S kombinací dvou moderních statických (terestrických) skenerů Trimble a osvědčeného ručního skeneru Geoslam můžeme…
Poslední dobou děláme hodně nabídek a je mnoho takových, kdy zákazník ani neodpoví ano–ne. Je to kvůli ceně, která v jeho očích překročila jakousi kritickou hranici? Možná. Ovšem nejde dělat zázraky a i geodetické zaměření na základě 3D skenování něco stojí. Spolehlivý automat neexistuje. Zpracování 2D výkresu trvá dobu závislou na složitosti objektu, požadavcích objednatele…
Před měsícem kolega projektant zaměřoval venkovské stavení – bývalou pilu. Dělal to běžným způsobem s laserovým pásmem, tužkou a blokem. Potom investor ještě nechal dům naskenovat a neřekl, že už zaměření má. Ideální příležitost obě zaměření porovnat. Porovnání je vidět v připojených snímcích – černě je vektorová kresba projektanta vzniklá ze zaměření laserovým pásmem, barevně…
Mobilní skener umístěný na teleskopické tyči lze pěkně použít pro zaměření stavu historických krovů. Skener se dostane i do obtížně přístupných horních částí krovu a přinese věrný obraz stavu konstrukce, a to včetně deformací. Nevadí přitom obvyklé pavučiny stínící laserový paprsek ani nižší přesnost skenu (3 cm šum na povrchu). Porovnali jsme zaměření krovu, které…
Ono to z ručního měření délek při pečlivém provedení docela sedí – jen se nepozná, kde jsou možná kritická místa. Na obrázcích je výsledek jedné naší zkoušky – kolega projektant zaměřil krov kostela klasicky laserovým pásmem a výsledek vypadal velmi pěkně. Po čase jsme se do stejného krovu dostali i s ručním scannerem a zaměřili…