Skenování historického krovu

Mobilní skener umístěný na teleskopické tyči lze pěkně použít pro zaměření stavu historických krovů. Skener se dostane i do obtížně přístupných horních částí krovu a přinese věrný obraz stavu konstrukce, a to včetně deformací. Nevadí přitom obvyklé pavučiny stínící laserový paprsek ani nižší přesnost skenu (3 cm šum na povrchu).

Porovnali jsme zaměření krovu, které provedl projektant laserovým pásmem, se zaměřením skenerem. V řezech je patrné, že „klasický“ měřič předpokládá symetrii krovu a měří obvykle pouze jednu polovinu, kterou pak v kanceláři zrcadlově kopíruje. Podobně předpokládá stejné rozměry jednotlivých vazeb. Zrcadlené a kopírované rozměry přitom ověřuje měřením jen na několika místech. Nemůže tak zachytit lokální deformace, které ovšem mohou být důležité pro odhalení poruch v konstrukci krovu nebo ve stavbě pod ním.

Zde je jeden příklad ze staletého krovu kostela. Každá plná vazba se mírně liší, což znalcům napovídá o statice i o historii oprav krovu.

Podélný řez krovu:

3d skenování historického krovu – podélný řez

Příčný řez krovu:

3d skenování historického krovu – příčný řez

Další ukázky naší práce při zaměřování stavu historických budov najdete v sekci Reference.

 

Poprvé publikováno: 12. 8. 2020

Mohlo by Vás dále zajímat:

Spárořez
12. 05. 2024

Po mnoha „klasických“ skenech budov jsme byli poptáni, zda bychom zvládli spárořez. Slyšeli jsme to slovo poprvé, ale o to větší výzva to byla. Spárořez je obkladačský plán, zákres jednotlivých dílů dlažby nebo obkladu a jejich vzájemné polohy. Velikost spár je přitom v milimetrech, dílů je mnoho a leží třeba i vysoko nad zemí. Zkoumali…

Skvělé barevné 3D skeny
8. 12. 2020

Od listopadu 2020 můžeme využívat moderní statický skener Trimble, který umožní dělat barevná a velmi přesná mračna bodů. Je neuvěřitelné, jak rychle se skenovací technika v posledních letech vyvíjí a jak pohodlnou práci v terénu i při zpracování nové skenery nabízejí. S kombinací dvou moderních statických (terestrických) skenerů Trimble a osvědčeného ručního skeneru Geoslam můžeme…

Ověření výšek podlaží
6. 11. 2022

Máme pro vás další zajímavou zkušenost z praxe 3D skenování. Při projektování objektu ubytovacího domu do zaměření vzniklého před několika lety měl projektant pochybnosti o přesnosti výšek v tenkrát geodeticky zaměřeném podkladu. Budova byla výškově složitá a na výškách záleželo. Jak se 3D skenování osvědčilo v této situaci? Celý objekt jsme za provozu během hodiny…

3D skenování a 3D tisk má ve specifických případech ještě spoustu limitů
12. 02. 2023

V jednom z předchozích článků Porovnání přesnosti zaměření stavby a interiéru různými metodami jsem rozebíral jednotlivé výhody a nevýhody moderních i klasických postupů při zaměřování staveb a interiérů. Dnešním textem na toto téma ještě navážu a možná v budoucnu vznikne i celý seriál těchto blogově laděných článků. Tato problematika je totiž nesmírně fascinující a málokdo…

Porovnání přesnosti klasického zaměření stavby a 3D skenování – příklad na venkovském stavení
9. 08. 2023

Před měsícem kolega projektant zaměřoval venkovské stavení – bývalou pilu. Dělal to běžným způsobem s laserovým pásmem, tužkou a blokem. Potom investor ještě nechal dům naskenovat a neřekl, že už zaměření má. Ideální příležitost obě zaměření porovnat. Porovnání je vidět v připojených snímcích – černě je vektorová kresba projektanta vzniklá ze zaměření laserovým pásmem, barevně…

O cenách za zaměření
25. 02. 2021

Poslední dobou děláme hodně nabídek a je mnoho takových, kdy zákazník ani neodpoví ano–ne. Je to kvůli ceně, která v jeho očích překročila jakousi kritickou hranici? Možná. Ovšem nejde dělat zázraky a i geodetické zaměření na základě 3D skenování něco stojí. Spolehlivý automat neexistuje. Zpracování 2D výkresu trvá dobu závislou na složitosti objektu, požadavcích objednatele…

Další aktuality

Zpět