Přesné a rychlé měření podlahových ploch je jedna ze základních úloh, pro které je určen ruční skener. Je možné poměrně rychle projít celé objekty a skenovat za běžného provozu mezi lidmi a to i bez dostatečného osvětlení. Jediná podmínka je dostat se do všech místností. Proto, obzvláště v bytových domech s více nájemníky, obvykle skenujeme ve více dnech a v různých hodinách tak, abychom se se všemi nájemníky „potkali“ v časech, které jim vyhovují. Vlastní vyhodnocení skenu je možné předat v tabulce ploch nebo i včetně jednoduchého zákresu půdorysů všech místností. Technicky zde pro geodeta není problém a měření a zpracování netrvá dlouho.
Zákazník by měl vědět, pro jaký účel potřebuje podlahovou plochu bytu (nebo čistou užitnou plochu bytu bez příček a vnitřních konstrukcí). Ve výpočtu totiž může být poměrně veliký rozdíl. Pro laika je zajímavé i to, že podle NOZ a nařízení 366/2013 Sb. se do podlahové plochy počítá pouze půdorysná plocha bytu bez balkonů a teras ale podle vyhlášky 441/2013 Sb. ( aktualizované v 370/2024 Sb.) se balkon nebo terasa do podlahové plochy bytu počítají (jejich plocha se započítá s koeficientem podle Přílohy 1).
Názory realitních agentů na započítávání balkonů a sklepů jsou různé. Pěkně o tom píšou třeba zde: https://www.realitymorava.cz/realitni-zpravodaj/1924-jak-spravne-spocitat-podlahovou-plochu-bytu. Před rokem 2014 se podlahová plocha bytu počítala jinak. Zmiňuje to autorka tohoto článku https://www.pavlatemrova.cz/jak-zjistit-podlahovou-plochu-bytu-audio-14-min/, a píše i o praktických věcech okolo změn ploch a prohlášení vlastníka budovy.
Protože je celá problematika nepříliš jasná, pokusili se definici podlahové plochy najít experti z ČKAIT zde. Jejich shrnutí obsahuje odstavec „Současná terminologie dává přednost termínu „podlahová plocha“ (bytu, nebytového prostoru), který je v zásadě shodný s termínem užitková (užitná) plocha (bytu, nebytového prostoru). Stávající praxe přitom potvrzuje, že nejenom občan jako laik, ale i odborná stavební veřejnost, a bohužel také tvůrci návrhů právních předpisů nemají zcela jasno o významu uvedených termínů.“
Také výzkumný ústav VÚGTK se pokusil podlahovou plochu definovat a zavedl termín „nejméně ze tří stran obklopeny dotyčným prostorem“, který ale nemá velký význam, pokud se nedefinují rozměry nebo poměr těch stran. Jejich podobné práce jsou zde a zde.
Text nařízení vlády č. 366/2013 Sb. definující výpočet podlahové plochy jednotky a definici společných částí domu je zde
Text vyhlášky č. 441/2013 Sb. definující způsob výpočtu podlahové plochy pro oceňování(!) je zde (příloha 1, odst. 4), aktuální znění č. 370/2024 Sb. je zde.
Pokud potřebujete rychle spočíst plochy bytových nebo nebytových prostor, neváhejte se na nás obrátit. S využitím naší techniky nám to nebude trvat dlouho. A pokud je to potřeba, může výsledná čísla potvrdit úředně oprávněný geodet (dnes AZI, autorizovaný zeměměřický inženýr).
Mobilní skener umístěný na teleskopické tyči lze pěkně použít pro zaměření stavu historických krovů. Skener se dostane i do obtížně přístupných horních částí krovu a přinese věrný obraz stavu konstrukce, a to včetně deformací. Nevadí přitom obvyklé pavučiny stínící laserový paprsek ani nižší přesnost skenu (3 cm šum na povrchu). Porovnali jsme zaměření krovu, které…
Po mnoha „klasických“ skenech budov jsme byli poptáni, zda bychom zvládli spárořez. Slyšeli jsme to slovo poprvé, ale o to větší výzva to byla. Spárořez je obkladačský plán, zákres jednotlivých dílů dlažby nebo obkladu a jejich vzájemné polohy. Velikost spár je přitom v milimetrech, dílů je mnoho a leží třeba i vysoko nad zemí. Zkoumali…
Poslední dobou děláme hodně nabídek a je mnoho takových, kdy zákazník ani neodpoví ano–ne. Je to kvůli ceně, která v jeho očích překročila jakousi kritickou hranici? Možná. Ovšem nejde dělat zázraky a i geodetické zaměření na základě 3D skenování něco stojí. Spolehlivý automat neexistuje. Zpracování 2D výkresu trvá dobu závislou na složitosti objektu, požadavcích objednatele…
Ono to z ručního měření délek při pečlivém provedení docela sedí – jen se nepozná, kde jsou možná kritická místa. Na obrázcích je výsledek jedné naší zkoušky – kolega projektant zaměřil krov kostela klasicky laserovým pásmem a výsledek vypadal velmi pěkně. Po čase jsme se do stejného krovu dostali i s ručním scannerem a zaměřili…
Začátkem letošního roku se podařilo naskenovat a zakreslit dva celé rodinné domy a několik fasád. S provedeným stavebním zaměřením i s rychlostí jeho vypracování byli zákazníci spokojeni. Pokud máte zájem o rychlé podklady pro stavební projekty, teď zjara je vhodná doba pro objednávky. Také zbývá ještě pár týdnů, než olistění znemožní skenování parků a lesů….
Od listopadu 2020 můžeme využívat moderní statický skener Trimble, který umožní dělat barevná a velmi přesná mračna bodů. Je neuvěřitelné, jak rychle se skenovací technika v posledních letech vyvíjí a jak pohodlnou práci v terénu i při zpracování nové skenery nabízejí. S kombinací dvou moderních statických (terestrických) skenerů Trimble a osvědčeného ručního skeneru Geoslam můžeme…