3D skenování, konsolidace stávajících zaměření do formátu JVF
Jsme firma vzniklá oddělením z firmy PROGEO Jihlava. Soustředíme se na moderní metody geodetického zaměřování založené na zpracování mračen bodů vznikajících 3D skenováním nebo fotogrammetricky. Zakázky vyžadující usazení do souřadného systému připravujeme ve spolupráci s geodety. Spravujeme polohopisná data technických map měst a obcí v okrese Jihlava a data získaná z měření geodetů PROGEO, případně data dodaná obecními úřady od jiných geodetů. Převádíme existující zaměření do formátu JVF, který vyžaduje nová digitální mapa veřejné správy.
Interiéry a menší lokality zaměřujeme moderním ručním skenerem FARO Orbis vyvinutým v roce 2023. Komunikace a exteriéry nevhodné pro měření ručním skenerem skenujeme v kooperaci s firmami používajícími statické skenery Trimble, Faro nebo mobilní skenery umístěné na autech. Data zpracováváme v softwaru Geostore V6, který využívá databázové úložiště od firmy Geovap, a ve specializovaných programech.
Naše reference Kontaktujte nás
Ono to z ručního měření délek při pečlivém provedení docela sedí – jen se nepozná, kde jsou možná kritická místa. Na obrázcích je výsledek jedné naší zkoušky – kolega projektant zaměřil krov kostela klasicky laserovým pásmem a výsledek vypadal velmi pěkně. Po čase jsme se do stejného krovu dostali i s ručním scannerem a zaměřili…
Před měsícem kolega projektant zaměřoval venkovské stavení – bývalou pilu. Dělal to běžným způsobem s laserovým pásmem, tužkou a blokem. Potom investor ještě nechal dům naskenovat a neřekl, že už zaměření má. Ideální příležitost obě zaměření porovnat. Porovnání je vidět v připojených snímcích – černě je vektorová kresba projektanta vzniklá ze zaměření laserovým pásmem, barevně…
Po mnoha „klasických“ skenech budov jsme byli poptáni, zda bychom zvládli spárořez. Slyšeli jsme to slovo poprvé, ale o to větší výzva to byla. Spárořez je obkladačský plán, zákres jednotlivých dílů dlažby nebo obkladu a jejich vzájemné polohy. Velikost spár je přitom v milimetrech, dílů je mnoho a leží třeba i vysoko nad zemí. Zkoumali…
Poslední dobou děláme hodně nabídek a je mnoho takových, kdy zákazník ani neodpoví ano–ne. Je to kvůli ceně, která v jeho očích překročila jakousi kritickou hranici? Možná. Ovšem nejde dělat zázraky a i geodetické zaměření na základě 3D skenování něco stojí. Spolehlivý automat neexistuje. Zpracování 2D výkresu trvá dobu závislou na složitosti objektu, požadavcích objednatele…
Mobilní skener umístěný na teleskopické tyči lze pěkně použít pro zaměření stavu historických krovů. Skener se dostane i do obtížně přístupných horních částí krovu a přinese věrný obraz stavu konstrukce, a to včetně deformací. Nevadí přitom obvyklé pavučiny stínící laserový paprsek ani nižší přesnost skenu (3 cm šum na povrchu). Porovnali jsme zaměření krovu, které…
Od listopadu 2020 můžeme využívat moderní statický skener Trimble, který umožní dělat barevná a velmi přesná mračna bodů. Je neuvěřitelné, jak rychle se skenovací technika v posledních letech vyvíjí a jak pohodlnou práci v terénu i při zpracování nové skenery nabízejí. S kombinací dvou moderních statických (terestrických) skenerů Trimble a osvědčeného ručního skeneru Geoslam můžeme…