Poskytování dat dřívějších zaměření

Údržba polohopisných dat a výškových bodů zaměření provedených v okrese Jihlava

Máme potřebné znalosti a zkušenosti, software i hardware

Rádi Vám s celým procesem sjednocování dat pomůžeme, abyste s nimi mohli dále pohodlně pracovat

Pro seznámení s polohopisem a výškami v lokalitě i pro projekční práci rychle poskytujeme data dřívějších zaměření, pokud v místě jsou. Využíváme především kvalitní zaměření od geodetů firmy PROGEO Jihlava. Ve spolupráci s nimi můžeme zajistit aktualizaci mapy v lokalitě.

Pro obecní úřady kompletujeme zaměření inženýrských sítí z různých podkladů od různých geodetů tak, aby vznikl jeden soubor (mapa) obsahující jedním způsobem provedené zákresy. To například znamená, že všechny domy jsou pak zakreslené jedním druhem čáry, jednou barvou a tloušťkou. Stejně tak silnice, chodníky, ploty, stromy apod. A stejným způsobem lze sjednotit zaměření vodovodů, kanalizací i osvětlení. Součástí naší práce je i topologické vyčištění od duplicitních čar a kontrola na návaznost linií a uzavřenost ploch, což potřebují GIS systémy. Kromě 2D kresby s daty umíme provádět pokročilé konverze z/do neobvyklých datových formátů nebo zvedání do 3D.

Taková data zaměření pak lze přidat k datům na geoportálu nebo je  využít pro prohlížeč na kancelářském počítači.

Výhody poskytování a zpracování dat dřívějších zaměření

Výsledek sice nikdy nebude zcela odpovídat skutečnosti, protože terén se výstavbou stále mění a mapování, z něhož při práci vycházíme, proběhlo například před dvaceti lety. Vznikne tak ale relativně přesný základ, který je levnější než nové geodetické měření, a který lze použít pro studie (první stupně projektů) nebo pro prezentaci na webu. V určitých případech lze podle těchto dat rovnou projektovat.

Spravujeme technickou mapu Jihlavy a Třeště

Pro tato města zpracováváme data zaměření všech geodetů, kteří na území měst pracují. Města nám pošlou zaměření získaná po ukončení staveb a my je převádíme do celkové mapy v jednotném datovém modelu. Tato data lze pak využít pro dodavatele elektřiny, plynu, pro vodohospodáře, pro prezentace nebo projekty.

NAŠE DALŠÍ SLUŽBY

Kromě správy polohopisných dat technických map ve městech a obcí v okrese Jihlava, se zabýváme skenováním otevřených prostor a výpočtem kubatur zeminy a rovněž 3D skenováním interiérů.

Mohlo by Vás dále zajímat:

Spárořez
1. 12. 2021

Po mnoha „klasických“ skenech budov jsme byli poptáni, zda bychom zvládli spárořez. Slyšeli jsme to slovo poprvé, ale o to větší výzva to byla. Spárořez je obkladačský plán, zákres jednotlivých dílů dlažby nebo obkladu a jejich vzájemné polohy. Velikost spár je přitom v milimetrech, dílů je mnoho a leží třeba i vysoko nad zemí. Zkoumali…

Co když porovnáme zaměření laserovým pásmem a skenování?
26. 06. 2023

Ono to z ručního měření délek při pečlivém provedení docela sedí – jen se nepozná, kde jsou možná kritická místa. Na obrázcích je výsledek jedné naší zkoušky – kolega projektant zaměřil krov kostela klasicky laserovým pásmem a výsledek vypadal velmi pěkně. Po čase jsme se do stejného krovu dostali i s ručním scannerem a zaměřili…

Výhody ručního mobilního 3D skeneru oproti statickému skeneru
12. 06. 2022

Statický skener je přístroj při měření pevně stojící na stativu. Je přesnější, má větší dosah a obvykle umí snadno obarvit body podle skutečnosti. Ruční skener je malý lehký přístroj, který drží v ruce obsluha. Nebo může mít scanner připevněný na tyčce, aby se snadněji naskenovala místa vysoko nad obsluhou nebo v místech, kam obsluha nemůže vlézt.

3D skenování a 3D tisk má ve specifických případech ještě spoustu limitů
12. 02. 2023

V jednom z předchozích článků Porovnání přesnosti zaměření stavby a interiéru různými metodami jsem rozebíral jednotlivé výhody a nevýhody moderních i klasických postupů při zaměřování staveb a interiérů. Dnešním textem na toto téma ještě navážu a možná v budoucnu vznikne i celý seriál těchto blogově laděných článků. Tato problematika je totiž nesmírně fascinující a málokdo…

Ověření výšek podlaží
6. 11. 2022

Máme pro vás další zajímavou zkušenost z praxe 3D skenování. Při projektování objektu ubytovacího domu do zaměření vzniklého před několika lety měl projektant pochybnosti o přesnosti výšek v tenkrát geodeticky zaměřeném podkladu. Budova byla výškově složitá a na výškách záleželo. Jak se 3D skenování osvědčilo v této situaci? Celý objekt jsme za provozu během hodiny…

Skenování historického krovu
5. 09. 2023

Mobilní skener umístěný na teleskopické tyči lze pěkně použít pro zaměření stavu historických krovů. Skener se dostane i do obtížně přístupných horních částí krovu a přinese věrný obraz stavu konstrukce, a to včetně deformací. Nevadí přitom obvyklé pavučiny stínící laserový paprsek ani nižší přesnost skenu (3 cm šum na povrchu). Porovnali jsme zaměření krovu, které…

Další aktuality

Zpět