Jak efektivně kontrolovat klasické uliční čáry

Snad každé město si udržuje svou technickou mapu jejíž součástí je geodeticky zaměřená uliční čára. Zaměření uliční čáry se sbírá po desetiletí, původní kresba se rozšiřuje a nahrazuje se v místech nových staveb aktuálním stavem. Uliční čára pak vypadá kompletně a homogenně.

Je to tak opravdu? Nejsou v mapě zabetonované staré hříchy geodetů z dob před příchodem metod GPS a RTK? Co když geodet při novém měření neodhalil, že vyměněný sloup byl usazen o půl metru vedle starého a  v mapě zůstal sloup původní? Nerozpoznal, že obrubník v křižovatce už má jiné zakřivení než je v 15 let starém zákresu mapy? Že dopravní značka už je mírně jinde, že mladý stromek uschl a kousek vedle vysadili nový?

Kontrolu lze provést pomocí ručního mobilního skeneru velmi rychle. Prostě se se skenerem v ruce projde ulice po jedné straně tam a po druhé straně zpátky. Kilometr ulice za 30-40 minut. Obsluha skeneru může zajít i do zákoutí, kam ze silnice není vidět, a zachytit opravdu přesný současný stav třeba za zaparkovanými auty nebo pod mostem.

To skener na autě nedokáže…  Navíc ručním skenerem lze ekonomicky zkontrolovat i krátké úseky,  ve kterých je potřeba rychle ověřit kvalitu existujícího zaměření.  V souvislosti se vznikající DTM ČR je dobré připomenout, že kontrola není použitelná pouze pro existující 2D mapy, ale může být využita i pro ověření konsolidovaných 3D map v JVF.

 

 

Mohlo by Vás dále zajímat:

Spárořez
12. 05. 2024

Po mnoha „klasických“ skenech budov jsme byli poptáni, zda bychom zvládli spárořez. Slyšeli jsme to slovo poprvé, ale o to větší výzva to byla. Spárořez je obkladačský plán, zákres jednotlivých dílů dlažby nebo obkladu a jejich vzájemné polohy. Velikost spár je přitom v milimetrech, dílů je mnoho a leží třeba i vysoko nad zemí. Zkoumali…

Skenování historického krovu
5. 09. 2023

Mobilní skener umístěný na teleskopické tyči lze pěkně použít pro zaměření stavu historických krovů. Skener se dostane i do obtížně přístupných horních částí krovu a přinese věrný obraz stavu konstrukce, a to včetně deformací. Nevadí přitom obvyklé pavučiny stínící laserový paprsek ani nižší přesnost skenu (3 cm šum na povrchu). Porovnali jsme zaměření krovu, které…

Porovnání přesnosti klasického zaměření stavby a 3D skenování – příklad na venkovském stavení
9. 08. 2023

Před měsícem kolega projektant zaměřoval venkovské stavení – bývalou pilu. Dělal to běžným způsobem s laserovým pásmem, tužkou a blokem. Potom investor ještě nechal dům naskenovat a neřekl, že už zaměření má. Ideální příležitost obě zaměření porovnat. Porovnání je vidět v připojených snímcích – černě je vektorová kresba projektanta vzniklá ze zaměření laserovým pásmem, barevně…

Co když porovnáme zaměření laserovým pásmem a skenování?
26. 06. 2023

Ono to z ručního měření délek při pečlivém provedení docela sedí – jen se nepozná, kde jsou možná kritická místa. Na obrázcích je výsledek jedné naší zkoušky – kolega projektant zaměřil krov kostela klasicky laserovým pásmem a výsledek vypadal velmi pěkně. Po čase jsme se do stejného krovu dostali i s ručním scannerem a zaměřili…

Volná kapacita pro 3D skenování
2. 04. 2019

Začátkem letošního roku se podařilo naskenovat a zakreslit dva celé rodinné domy a několik fasád. S provedeným stavebním zaměřením i s rychlostí jeho vypracování byli zákazníci spokojeni. Pokud máte zájem o rychlé podklady pro stavební projekty, teď zjara je vhodná doba pro objednávky. Také zbývá ještě pár týdnů, než olistění znemožní skenování parků a lesů….

Skvělé barevné 3D skeny
8. 12. 2020

Od listopadu 2020 můžeme využívat moderní statický skener Trimble, který umožní dělat barevná a velmi přesná mračna bodů. Je neuvěřitelné, jak rychle se skenovací technika v posledních letech vyvíjí a jak pohodlnou práci v terénu i při zpracování nové skenery nabízejí. S kombinací dvou moderních statických (terestrických) skenerů Trimble a osvědčeného ručního skeneru Geoslam můžeme…

Další aktuality

Zpět