Po mnoha „klasických“ skenech budov jsme byli poptáni, zda bychom zvládli spárořez. Slyšeli jsme to slovo poprvé, ale o to větší výzva to byla.
Spárořez je obkladačský plán, zákres jednotlivých dílů dlažby nebo obkladu a jejich vzájemné polohy. Velikost spár je přitom v milimetrech, dílů je mnoho a leží třeba i vysoko nad zemí. Zkoumali jsme, jak udělat spárořez obkladu sto let staré fasády sahající do výšky druhého patra, přičemž obkladové díly byly sice pravoúhlé, ale nestejných rozměrů. A – jde to! Šlo by to i fotogrammetricky za dobrého světla, ale nakonec jsme zvolili jemný barevný sken terestrickým skenerem. Díky struktuře jednotlivých dílů byly na obarveném skenu patrné i milimetrové spáry a bylo je možné zvektorizovat do 2D kresby. Samozřejmě jsme pro kontrolu udělali i mnoho fotek s vysokým rozlišením, jistota je jistota….
Na detailech skenu je vidět, že rozpoznání spár je trochu alchymie. Zde jsme vybrali ta nejhůř rozpoznatelná místa:
Mobilní skener umístěný na teleskopické tyči lze pěkně použít pro zaměření stavu historických krovů. Skener se dostane i do obtížně přístupných horních částí krovu a přinese věrný obraz stavu konstrukce, a to včetně deformací. Nevadí přitom obvyklé pavučiny stínící laserový paprsek ani nižší přesnost skenu (3 cm šum na povrchu). Porovnali jsme zaměření krovu, které…
Ono to z ručního měření délek při pečlivém provedení docela sedí – jen se nepozná, kde jsou možná kritická místa. Na obrázcích je výsledek jedné naší zkoušky – kolega projektant zaměřil krov kostela klasicky laserovým pásmem a výsledek vypadal velmi pěkně. Po čase jsme se do stejného krovu dostali i s ručním scannerem a zaměřili…
Poslední dobou děláme hodně nabídek a je mnoho takových, kdy zákazník ani neodpoví ano–ne. Je to kvůli ceně, která v jeho očích překročila jakousi kritickou hranici? Možná. Ovšem nejde dělat zázraky a i geodetické zaměření na základě 3D skenování něco stojí. Spolehlivý automat neexistuje. Zpracování 2D výkresu trvá dobu závislou na složitosti objektu, požadavcích objednatele…
Začátkem letošního roku se podařilo naskenovat a zakreslit dva celé rodinné domy a několik fasád. S provedeným stavebním zaměřením i s rychlostí jeho vypracování byli zákazníci spokojeni. Pokud máte zájem o rychlé podklady pro stavební projekty, teď zjara je vhodná doba pro objednávky. Také zbývá ještě pár týdnů, než olistění znemožní skenování parků a lesů….
Máme pro vás další zajímavou zkušenost z praxe 3D skenování. Při projektování objektu ubytovacího domu do zaměření vzniklého před několika lety měl projektant pochybnosti o přesnosti výšek v tenkrát geodeticky zaměřeném podkladu. Budova byla výškově složitá a na výškách záleželo. Jak se 3D skenování osvědčilo v této situaci? Celý objekt jsme za provozu během hodiny…
V jednom z předchozích článků Porovnání přesnosti zaměření stavby a interiéru různými metodami jsem rozebíral jednotlivé výhody a nevýhody moderních i klasických postupů při zaměřování staveb a interiérů. Dnešním textem na toto téma ještě navážu a možná v budoucnu vznikne i celý seriál těchto blogově laděných článků. Tato problematika je totiž nesmírně fascinující a málokdo…