Určení rovinnosti fasády

Při obkládání fasád je potřeba definovat vzdálenost obkladu od stávající stěny. To je možná jednoduché u nových staveb, ale při rekonstrukcích starších budov mohou být fasády různě křivé. S pomocí volně dostupných nástrojů se nám podařilo udělat postup, jak z naskenovaného povrchu fasády udělat barevnou mapu popisující předozadní odchylky od ideální roviny. Podívejte se sami, je možné, že to ve své práci použijete. Mírná potíž vzniká u zaoblených fasád, kde je potřeba naskenovaný povrch porovnávat s válcovou plochou. Ale i to lze, jen si musíme trochu pohrát s hledáním optimálního poloměru prokládaného válce …

Výsledkem jsou dva bitmapové soubory – vlastně obrázky. V jednom je kolmý pohled na fasádu s barevně vyznačenými předozadními odchylkami a v druhém souboru je histogram s přiřazením barev k metrickým odchylkám.

Toto je barevná hypsometrie fasády (červená vystupuje, modrá je vzadu):

Červené oblasti jsou max 4,5 cm před ideální rovinou, modré jsou cca 1,5 -5 cm vzadu. Je vidět, že na fasádě je odpadlá omítka vpravo dole (to je těch -1,5-5 cm v grafu) a že větší zelenomodré propadliny jsou tak do 1,5 cm.  Na této fasádě povrch kolísá v rozsahu -1,5 – +4 cm.

A takto to vypadalo ve skutečnosti:

Mohlo by Vás dále zajímat:

Co když porovnáme zaměření laserovým pásmem a skenování?
26. 06. 2023

Ono to z ručního měření délek při pečlivém provedení docela sedí – jen se nepozná, kde jsou možná kritická místa. Na obrázcích je výsledek jedné naší zkoušky – kolega projektant zaměřil krov kostela klasicky laserovým pásmem a výsledek vypadal velmi pěkně. Po čase jsme se do stejného krovu dostali i s ručním scannerem a zaměřili…

Volná kapacita pro 3D skenování
2. 04. 2019

Začátkem letošního roku se podařilo naskenovat a zakreslit dva celé rodinné domy a několik fasád. S provedeným stavebním zaměřením i s rychlostí jeho vypracování byli zákazníci spokojeni. Pokud máte zájem o rychlé podklady pro stavební projekty, teď zjara je vhodná doba pro objednávky. Také zbývá ještě pár týdnů, než olistění znemožní skenování parků a lesů….

Skenování historického krovu
5. 09. 2023

Mobilní skener umístěný na teleskopické tyči lze pěkně použít pro zaměření stavu historických krovů. Skener se dostane i do obtížně přístupných horních částí krovu a přinese věrný obraz stavu konstrukce, a to včetně deformací. Nevadí přitom obvyklé pavučiny stínící laserový paprsek ani nižší přesnost skenu (3 cm šum na povrchu). Porovnali jsme zaměření krovu, které…

Skvělé barevné 3D skeny
8. 12. 2020

Od listopadu 2020 můžeme využívat moderní statický skener Trimble, který umožní dělat barevná a velmi přesná mračna bodů. Je neuvěřitelné, jak rychle se skenovací technika v posledních letech vyvíjí a jak pohodlnou práci v terénu i při zpracování nové skenery nabízejí. S kombinací dvou moderních statických (terestrických) skenerů Trimble a osvědčeného ručního skeneru Geoslam můžeme…

Spárořez
12. 05. 2024

Po mnoha „klasických“ skenech budov jsme byli poptáni, zda bychom zvládli spárořez. Slyšeli jsme to slovo poprvé, ale o to větší výzva to byla. Spárořez je obkladačský plán, zákres jednotlivých dílů dlažby nebo obkladu a jejich vzájemné polohy. Velikost spár je přitom v milimetrech, dílů je mnoho a leží třeba i vysoko nad zemí. Zkoumali…

3D skenování a 3D tisk má ve specifických případech ještě spoustu limitů
12. 02. 2023

V jednom z předchozích článků Porovnání přesnosti zaměření stavby a interiéru různými metodami jsem rozebíral jednotlivé výhody a nevýhody moderních i klasických postupů při zaměřování staveb a interiérů. Dnešním textem na toto téma ještě navážu a možná v budoucnu vznikne i celý seriál těchto blogově laděných článků. Tato problematika je totiž nesmírně fascinující a málokdo…

Další aktuality

Zpět