Rychlejší a kvalitnější 3D skenování

Koncem roku 2023 jsme pořídili nový skener – poslední model mobilního skeneru od firmy Faro. Je pokračováním vývojové řady skenerů firmy Geoslam, tento typ byl představen v říjnu roku 2023. Nový přístroj skenuje do vzdálenosti přes 100 m a generuje 600 000 bodů za vteřinu. Dává mračna bodů s vyšší přesností, nižší šumem, s barvou i s intenzitou odrazu. Právě vyšší počet bodů a větší dosah umožnily zvýšit přesnost skenu i rychlejší pohyb obsluhy při měření. Při testování v jihlavských ulicích jsme zaměřili 900 m ulice po obou stranách za necelých 30 minut.

V podmínkách naší firmy ale vidíme hlavní použití při skenování budov.  Zvýšený dosah skeneru umožňuje zaměřit fasády až do 8 patra s dostatečnou přesností. Skener dokonce umožňuje přepnout se na režim „flash“, při kterém má výsledné mračno šum blížící se dnešním statickým skenerům, což je právě pro fasády velmi výhodné. Obsluha se přitom jenom zastaví a na přibližně 15 vteřin položí přístroj tak, aby byl bez pohybu,  potom dál pokračuje ve skenování objektu. V software firmy Faro potom lze složit mračna z mobilního i statického měření do jednoho společného mračna a to potom automaticky vyfiltrovat a pročistit.

Nový skener Orbis prostě přináší mnoho nových možností a my je rádi využijeme pro zlepšení služeb.

Mohlo by Vás dále zajímat:

Spárořez
12. 05. 2024

Po mnoha „klasických“ skenech budov jsme byli poptáni, zda bychom zvládli spárořez. Slyšeli jsme to slovo poprvé, ale o to větší výzva to byla. Spárořez je obkladačský plán, zákres jednotlivých dílů dlažby nebo obkladu a jejich vzájemné polohy. Velikost spár je přitom v milimetrech, dílů je mnoho a leží třeba i vysoko nad zemí. Zkoumali…

Skvělé barevné 3D skeny
8. 12. 2020

Od listopadu 2020 můžeme využívat moderní statický skener Trimble, který umožní dělat barevná a velmi přesná mračna bodů. Je neuvěřitelné, jak rychle se skenovací technika v posledních letech vyvíjí a jak pohodlnou práci v terénu i při zpracování nové skenery nabízejí. S kombinací dvou moderních statických (terestrických) skenerů Trimble a osvědčeného ručního skeneru Geoslam můžeme…

3D skenování a 3D tisk má ve specifických případech ještě spoustu limitů
12. 02. 2023

V jednom z předchozích článků Porovnání přesnosti zaměření stavby a interiéru různými metodami jsem rozebíral jednotlivé výhody a nevýhody moderních i klasických postupů při zaměřování staveb a interiérů. Dnešním textem na toto téma ještě navážu a možná v budoucnu vznikne i celý seriál těchto blogově laděných článků. Tato problematika je totiž nesmírně fascinující a málokdo…

Co když porovnáme zaměření laserovým pásmem a skenování?
26. 06. 2023

Ono to z ručního měření délek při pečlivém provedení docela sedí – jen se nepozná, kde jsou možná kritická místa. Na obrázcích je výsledek jedné naší zkoušky – kolega projektant zaměřil krov kostela klasicky laserovým pásmem a výsledek vypadal velmi pěkně. Po čase jsme se do stejného krovu dostali i s ručním scannerem a zaměřili…

Porovnání přesnosti klasického zaměření stavby a 3D skenování – příklad na venkovském stavení
9. 08. 2023

Před měsícem kolega projektant zaměřoval venkovské stavení – bývalou pilu. Dělal to běžným způsobem s laserovým pásmem, tužkou a blokem. Potom investor ještě nechal dům naskenovat a neřekl, že už zaměření má. Ideální příležitost obě zaměření porovnat. Porovnání je vidět v připojených snímcích – černě je vektorová kresba projektanta vzniklá ze zaměření laserovým pásmem, barevně…

Skenování historického krovu
5. 09. 2023

Mobilní skener umístěný na teleskopické tyči lze pěkně použít pro zaměření stavu historických krovů. Skener se dostane i do obtížně přístupných horních částí krovu a přinese věrný obraz stavu konstrukce, a to včetně deformací. Nevadí přitom obvyklé pavučiny stínící laserový paprsek ani nižší přesnost skenu (3 cm šum na povrchu). Porovnali jsme zaměření krovu, které…

Další aktuality

Zpět