Přesné a rychlé zaměření podlahových ploch je jedna ze základních úloh, pro které je určen ruční skener. Je možné poměrně rychle projít celé objekty a skenovat za běžného provozu mezi lidmi a to i bez dostatečného osvětlení. Jediná podmínka je dostat se do všech místností. Proto, obzvláště v bytových domech s více nájemníky, obvykle skenujeme ve více dnech a v různých hodinách tak, abychom se se všemi nájemníky „potkali“ v časech, které jim vyhovují. Vlastní vyhodnocení skenu je možné předat v tabulce ploch nebo i včetně jednoduchého zákresu půdorysů všech místností.
Zákazník by měl vědět, zda potřebuje podlahovou plochu bytu nebo čistou užitnou plochu bytu bez příček a vnitřních konstrukcí – může v tom být poměrně veliký rozdíl. Pro laika je zajímavé i to, že balkon nebo terasa se do podlahové plochy nepočítají (nebo se jejich plocha započítá s koeficientem) , přestože je na ně jediný přístup z bytu. Pěkně o tom píšou třeba zde: https://www.realitymorava.cz/realitni-zpravodaj/1924-jak-spravne-spocitat-podlahovou-plochu-bytu. Před rokem 2014 se podlahová plocha bytu počítala jinak. Zmiňuje to autorka tohoto článku https://www.pavlatemrova.cz/jak-zjistit-podlahovou-plochu-bytu-audio-14-min/, a píše i o praktických věcech okolo změn ploch a prohlášení vlastníka budovy. Praktický je i komentovaný PDF vzor Prohlášení vlastníka Svazu českých a moravských bytových družstev https://www.scmbd.cz/uploads/legislativne_pravni_vzory/SCMBD_Prohlaseni_vlastnika_v1_FINAL_KOMENTAR.pdf .
Text zákonné přílohy definující způsob výpočtu plochy je zde
Text nařízení vlády o definici společných prostor je zde
Pokud potřebujete rychle spočíst plochy bytových nebo nebytových prostor, neváhejte se na nás obrátit. S využitím naší techniky nám to nebude trvat dlouho. A pokud je to potřeba, může výsledná čísla potvrdit úředně oprávněný geodet (dnes AZI, autorizovaný zeměměřický inženýr).
Mobilní skener umístěný na teleskopické tyči lze pěkně použít pro zaměření stavu historických krovů. Skener se dostane i do obtížně přístupných horních částí krovu a přinese věrný obraz stavu konstrukce, a to včetně deformací. Nevadí přitom obvyklé pavučiny stínící laserový paprsek ani nižší přesnost skenu (3 cm šum na povrchu). Porovnali jsme zaměření krovu, které…
Poslední dobou děláme hodně nabídek a je mnoho takových, kdy zákazník ani neodpoví ano–ne. Je to kvůli ceně, která v jeho očích překročila jakousi kritickou hranici? Možná. Ovšem nejde dělat zázraky a i geodetické zaměření na základě 3D skenování něco stojí. Spolehlivý automat neexistuje. Zpracování 2D výkresu trvá dobu závislou na složitosti objektu, požadavcích objednatele…
V jednom z předchozích článků Porovnání přesnosti zaměření stavby a interiéru různými metodami jsem rozebíral jednotlivé výhody a nevýhody moderních i klasických postupů při zaměřování staveb a interiérů. Dnešním textem na toto téma ještě navážu a možná v budoucnu vznikne i celý seriál těchto blogově laděných článků. Tato problematika je totiž nesmírně fascinující a málokdo…
Po mnoha „klasických“ skenech budov jsme byli poptáni, zda bychom zvládli spárořez. Slyšeli jsme to slovo poprvé, ale o to větší výzva to byla. Spárořez je obkladačský plán, zákres jednotlivých dílů dlažby nebo obkladu a jejich vzájemné polohy. Velikost spár je přitom v milimetrech, dílů je mnoho a leží třeba i vysoko nad zemí. Zkoumali…
Od listopadu 2020 můžeme využívat moderní statický skener Trimble, který umožní dělat barevná a velmi přesná mračna bodů. Je neuvěřitelné, jak rychle se skenovací technika v posledních letech vyvíjí a jak pohodlnou práci v terénu i při zpracování nové skenery nabízejí. S kombinací dvou moderních statických (terestrických) skenerů Trimble a osvědčeného ručního skeneru Geoslam můžeme…
Ruční skener se ukázal být nenahraditelný při zjišťování vhodných tras pro nová vedení v podhledech nebo ve dvojitých podlahách. Prostory podhledů technologických velínů bývají částečně zaplněné staršími vedeními vzduchotechniky, elektro a MAR nebo požárním potrubím. Navíc často nelze podhledy v době projektové přípravy plně odkrýt, takže projektant pracuje „naslepo“ a velmi obtížně hledá prostor pro…