Porovnání přesnosti klasického zaměření stavby a 3D skenování – příklad na venkovském stavení

Porovnání přesnosti klasického zaměření stavby a 3D skenování – příklad na venkovském stavení

Před měsícem kolega projektant zaměřoval venkovské stavení – bývalou pilu. Dělal to běžným způsobem s laserovým pásmem, tužkou a blokem. Potom investor ještě nechal dům naskenovat a neřekl, že už zaměření má. Ideální příležitost obě zaměření porovnat.

Porovnání je vidět v připojených snímcích – černě je vektorová kresba projektanta vzniklá ze zaměření laserovým pásmem, barevně je řez mračnem naskenovaných bodů. Výsledek potvrzuje již dříve řečené, totiž že projektant vycházející z předpokladu pravoúhlosti místností se odchyluje od skutečnosti v „křivých“místech. Ta se ve starých domech vyskytují poměrně často, ovšem ne vždy to projektu vadí. Investor s projektantem by měli zvážit, jak moc přesný má být podklad pro projekt.

Typické situace jsou v přiložených snímcích. Měření v terénu trvalo projektantovi jeden prý opravdu dlouhý den, skenování mobilním  trvalo tři hodiny a to včetně druhého skenu okolního terénu s příjezdem, potokem a rybníčkem. Zakreslení 2D situace pak trvá při obou postupech přibližně stejně dlouho.

 

Zrekapitulujme si ještě obecné výhody a nevýhody těchto dvou druhů měření:

Výhody Nevýhody

Měření laserovým pásmem s tužkou a blokem

  • měří sám projektant
  • umožňuje zjednodušit zaměření na nejnutnější prvky pro konkrétní projekt
  • malá celková přesnost zaměření
  • nutnost nového měření při rozšíření požadavků nebo opomenutí

Skenování mobilním skenerem z ruky

  • ze všech metod je nejrychlejším způsobem zaměření
  • možnost skenovat malé a těsné prostory, podhledy a dvojité podlahy
  • šum cca 3 cm (= na ploše jsou body v rozsahu plus mínus 1,5 cm od skutečné roviny)
  • při průchodu úzkými místy může výpočetní algoritmus dělat chyby

Poprvé publikováno:  9. 4. 2020

Mohlo by Vás dále zajímat:

Skenování historického krovu
5. 09. 2023

Mobilní skener umístěný na teleskopické tyči lze pěkně použít pro zaměření stavu historických krovů. Skener se dostane i do obtížně přístupných horních částí krovu a přinese věrný obraz stavu konstrukce, a to včetně deformací. Nevadí přitom obvyklé pavučiny stínící laserový paprsek ani nižší přesnost skenu (3 cm šum na povrchu). Porovnali jsme zaměření krovu, které…

3D skenování a 3D tisk má ve specifických případech ještě spoustu limitů
12. 02. 2023

V jednom z předchozích článků Porovnání přesnosti zaměření stavby a interiéru různými metodami jsem rozebíral jednotlivé výhody a nevýhody moderních i klasických postupů při zaměřování staveb a interiérů. Dnešním textem na toto téma ještě navážu a možná v budoucnu vznikne i celý seriál těchto blogově laděných článků. Tato problematika je totiž nesmírně fascinující a málokdo…

Volná kapacita pro 3D skenování
2. 04. 2019

Začátkem letošního roku se podařilo naskenovat a zakreslit dva celé rodinné domy a několik fasád. S provedeným stavebním zaměřením i s rychlostí jeho vypracování byli zákazníci spokojeni. Pokud máte zájem o rychlé podklady pro stavební projekty, teď zjara je vhodná doba pro objednávky. Také zbývá ještě pár týdnů, než olistění znemožní skenování parků a lesů….

Zaměření technologických tras ve stísněných prostorách
2. 01. 2022

Ruční skener se ukázal být nenahraditelný při zjišťování vhodných tras pro nová vedení v podhledech nebo ve dvojitých podlahách. Prostory podhledů technologických velínů bývají částečně zaplněné staršími vedeními vzduchotechniky, elektro a MAR nebo požárním potrubím. Navíc často nelze podhledy v době projektové přípravy plně odkrýt, takže projektant pracuje „naslepo“ a velmi obtížně hledá prostor pro…

Další výhoda ručního mobilního 3D skeneru – malá datová velikost výstupů
14. 07. 2022

Chceme se s vámi v tomto krátkém článku podělit o nečekanou zkušenost s velikostí souborů při 3D skenování. Zcela nečekaně jsme objevili další výhodu ručního skeneru pracujícího na dnešní dobu s malým počtem bodů snímaných za vteřinu a skenujícího bez obarvení bodů. Se vzniklým mračnem bodů lze pracovat i na „normálním“ počítači a výsledek lze…

Výhody ručního mobilního 3D skeneru oproti statickému skeneru
12. 06. 2022

Statický skener je přístroj při měření pevně stojící na stativu. Je přesnější, má větší dosah a obvykle umí snadno obarvit body podle skutečnosti. Ruční skener je malý lehký přístroj, který drží v ruce obsluha. Nebo může mít scanner připevněný na tyčce, aby se snadněji naskenovala místa vysoko nad obsluhou nebo v místech, kam obsluha nemůže vlézt.

Další aktuality

Zpět