V jednom z předchozích článků Porovnání přesnosti zaměření stavby a interiéru různými metodami jsem rozebíral jednotlivé výhody a nevýhody moderních i klasických postupů při zaměřování staveb a interiérů. Dnešním textem na toto téma ještě navážu a možná v budoucnu vznikne i celý seriál těchto blogově laděných článků. Tato problematika je totiž nesmírně fascinující a málokdo se jí věnuje.
Občas mi volají zákazníci nadšeni novými technologiemi a chtějí něco zajímavého oskenovat. Je těžké jim to vymlouvat, obzvlášť, když vás moderno láká také. Ale bohužel je to někdy potřeba.
Třeba myšlenka „naskenovat zdobné prvky secesní fasády, vytisknout si je na 3D tiskárně a pak je předpřipravené umístit na fasádu“ vypadá úžasně. A je úžasná! Jenže technologie roku 2021 ještě není tak daleko.
Na proklamované schopnosti nabízených ručních skenovacích přístrojů se při tomto druhu prací nedá vždy úplně spolehnout. Udržet přesnost ručního skeneru je tak trochu nejistá alchymie. Musíme počítat i se šumem dat z ručního skeneru – náš ověřený skener má šum cca 3 cm. Ani skenování fasády ze stativu umístěného na zemi není úplně jednoduché, protože s větší vzdáleností klesá přesnost skenu. A hlavně – není vidět horní části prvků a části plastických prvků na straně odvrácené od skeneru. Nepomůže plošina ani lešení, protože statický skener potřebuje pro udržení přesnosti stát na něčem pevném, co se ani nechvěje.
Zdobné prvky fasády je potom potřeba „domodelovat ručně“ na počítači v kanceláři. Není tedy rychlejší a levnější si dvoumetrem změřit základní rozměry a udělat celý model pro tiskárnu rovnou v počítači? Zdá se, že by to tak mohlo být…
Ono to z ručního měření délek při pečlivém provedení docela sedí – jen se nepozná, kde jsou možná kritická místa. Na obrázcích je výsledek jedné naší zkoušky – kolega projektant zaměřil krov kostela klasicky laserovým pásmem a výsledek vypadal velmi pěkně. Po čase jsme se do stejného krovu dostali i s ručním scannerem a zaměřili…
Začátkem letošního roku se podařilo naskenovat a zakreslit dva celé rodinné domy a několik fasád. S provedeným stavebním zaměřením i s rychlostí jeho vypracování byli zákazníci spokojeni. Pokud máte zájem o rychlé podklady pro stavební projekty, teď zjara je vhodná doba pro objednávky. Také zbývá ještě pár týdnů, než olistění znemožní skenování parků a lesů….
Mobilní skener umístěný na teleskopické tyči lze pěkně použít pro zaměření stavu historických krovů. Skener se dostane i do obtížně přístupných horních částí krovu a přinese věrný obraz stavu konstrukce, a to včetně deformací. Nevadí přitom obvyklé pavučiny stínící laserový paprsek ani nižší přesnost skenu (3 cm šum na povrchu). Porovnali jsme zaměření krovu, které…
Po mnoha „klasických“ skenech budov jsme byli poptáni, zda bychom zvládli spárořez. Slyšeli jsme to slovo poprvé, ale o to větší výzva to byla. Spárořez je obkladačský plán, zákres jednotlivých dílů dlažby nebo obkladu a jejich vzájemné polohy. Velikost spár je přitom v milimetrech, dílů je mnoho a leží třeba i vysoko nad zemí. Zkoumali…
Před měsícem kolega projektant zaměřoval venkovské stavení – bývalou pilu. Dělal to běžným způsobem s laserovým pásmem, tužkou a blokem. Potom investor ještě nechal dům naskenovat a neřekl, že už zaměření má. Ideální příležitost obě zaměření porovnat. Porovnání je vidět v připojených snímcích – černě je vektorová kresba projektanta vzniklá ze zaměření laserovým pásmem, barevně…
Poslední dobou děláme hodně nabídek a je mnoho takových, kdy zákazník ani neodpoví ano–ne. Je to kvůli ceně, která v jeho očích překročila jakousi kritickou hranici? Možná. Ovšem nejde dělat zázraky a i geodetické zaměření na základě 3D skenování něco stojí. Spolehlivý automat neexistuje. Zpracování 2D výkresu trvá dobu závislou na složitosti objektu, požadavcích objednatele…