Porovnání přesnosti klasického zaměření stavby a 3D skenování – příklad na venkovském stavení

Porovnání přesnosti klasického zaměření stavby a 3D skenování – příklad na venkovském stavení

Před měsícem kolega projektant zaměřoval venkovské stavení – bývalou pilu. Dělal to běžným způsobem s laserovým pásmem, tužkou a blokem. Potom investor ještě nechal dům naskenovat a neřekl, že už zaměření má. Ideální příležitost obě zaměření porovnat.

Porovnání je vidět v připojených snímcích – černě je vektorová kresba projektanta vzniklá ze zaměření laserovým pásmem, barevně je řez mračnem naskenovaných bodů. Výsledek potvrzuje již dříve řečené, totiž že projektant vycházející z předpokladu pravoúhlosti místností se odchyluje od skutečnosti v „křivých“místech. Ta se ve starých domech vyskytují poměrně často, ovšem ne vždy to projektu vadí. Investor s projektantem by měli zvážit, jak moc přesný má být podklad pro projekt.

Typické situace jsou v přiložených snímcích. Měření v terénu trvalo projektantovi jeden prý opravdu dlouhý den, skenování mobilním  trvalo tři hodiny a to včetně druhého skenu okolního terénu s příjezdem, potokem a rybníčkem. Zakreslení 2D situace pak trvá při obou postupech přibližně stejně dlouho.

 

Zrekapitulujme si ještě obecné výhody a nevýhody těchto dvou druhů měření:

Výhody Nevýhody

Měření laserovým pásmem s tužkou a blokem

  • měří sám projektant
  • umožňuje zjednodušit zaměření na nejnutnější prvky pro konkrétní projekt
  • malá celková přesnost zaměření
  • nutnost nového měření při rozšíření požadavků nebo opomenutí

Skenování mobilním skenerem z ruky

  • ze všech metod je nejrychlejším způsobem zaměření
  • možnost skenovat malé a těsné prostory, podhledy a dvojité podlahy
  • šum cca 3 cm (= na ploše jsou body v rozsahu plus mínus 1,5 cm od skutečné roviny)
  • při průchodu úzkými místy může výpočetní algoritmus dělat chyby

Poprvé publikováno:  9. 4. 2020

Mohlo by Vás dále zajímat:

Volná kapacita pro 3D skenování
2. 04. 2019

Začátkem letošního roku se podařilo naskenovat a zakreslit dva celé rodinné domy a několik fasád. S provedeným stavebním zaměřením i s rychlostí jeho vypracování byli zákazníci spokojeni. Pokud máte zájem o rychlé podklady pro stavební projekty, teď zjara je vhodná doba pro objednávky. Také zbývá ještě pár týdnů, než olistění znemožní skenování parků a lesů….

Skenování historického krovu
5. 09. 2023

Mobilní skener umístěný na teleskopické tyči lze pěkně použít pro zaměření stavu historických krovů. Skener se dostane i do obtížně přístupných horních částí krovu a přinese věrný obraz stavu konstrukce, a to včetně deformací. Nevadí přitom obvyklé pavučiny stínící laserový paprsek ani nižší přesnost skenu (3 cm šum na povrchu). Porovnali jsme zaměření krovu, které…

Skvělé barevné 3D skeny
8. 12. 2020

Od listopadu 2020 můžeme využívat moderní statický skener Trimble, který umožní dělat barevná a velmi přesná mračna bodů. Je neuvěřitelné, jak rychle se skenovací technika v posledních letech vyvíjí a jak pohodlnou práci v terénu i při zpracování nové skenery nabízejí. S kombinací dvou moderních statických (terestrických) skenerů Trimble a osvědčeného ručního skeneru Geoslam můžeme…

3D skenování a 3D tisk má ve specifických případech ještě spoustu limitů
12. 02. 2023

V jednom z předchozích článků Porovnání přesnosti zaměření stavby a interiéru různými metodami jsem rozebíral jednotlivé výhody a nevýhody moderních i klasických postupů při zaměřování staveb a interiérů. Dnešním textem na toto téma ještě navážu a možná v budoucnu vznikne i celý seriál těchto blogově laděných článků. Tato problematika je totiž nesmírně fascinující a málokdo…

O cenách za zaměření
25. 02. 2021

Poslední dobou děláme hodně nabídek a je mnoho takových, kdy zákazník ani neodpoví ano–ne. Je to kvůli ceně, která v jeho očích překročila jakousi kritickou hranici? Možná. Ovšem nejde dělat zázraky a i geodetické zaměření na základě 3D skenování něco stojí. Spolehlivý automat neexistuje. Zpracování 2D výkresu trvá dobu závislou na složitosti objektu, požadavcích objednatele…

Ověření výšek podlaží
6. 11. 2022

Máme pro vás další zajímavou zkušenost z praxe 3D skenování. Při projektování objektu ubytovacího domu do zaměření vzniklého před několika lety měl projektant pochybnosti o přesnosti výšek v tenkrát geodeticky zaměřeném podkladu. Budova byla výškově složitá a na výškách záleželo. Jak se 3D skenování osvědčilo v této situaci? Celý objekt jsme za provozu během hodiny…

Další aktuality

Zpět